Neuromodus

Kas yra transkranijinė nuolatinės srovės stimuliacija?

Transkranijinės nuolatinės srovės stimuliacijos (tDCS) pagrindai:

Transkranijinė tiesioginės srovės stimuliacija (tDCS) yra smegenų stimuliavimo technika, kuri į galvos odą tiekia mažą elektros srovę. Paprastai naudojama fiksuota srovė nuo 1 iki 2 mA. tDCS veikia tam tikroje srityje per elektrodus nukreipiant teigiamą (anodinę) arba neigiamą (katodinę) srovę. tDCS yra neuromoduliacijos metodas, sukeliantis tiesioginius ir ilgalaikius smegenų funkcijos pokyčius. Anodo ir katodo elektrodų padėtis ant galvos naudojama norint nustatyti, kaip srovė teka į konkrečias smegenų sritis. tDCS tiekiama srovė NĖRA pakankamai stipri, kad suaktyvintų veikimo potencialą neurone; vietoj to jo „slenkstis“ keičia jau aktyvių neuronų modelį. Pagalvokite apie smegenis kaip aktyvias, bandančias ką nors daryti ar išmokti, o tDCS ateina, kad paskatintų šią nuolatinę veiklą. Ląstelių lygiu  tDCS keičia neuronų uždegimą ir stiprina sinapsinį perdavimą tarp neuronų, padidindamas sinapsinį plastiškumą kuris savo ruožtu yra ląstelinis mokymosi pagrindas. tDCS dažnai derinamas su treniruotėmis. Treniruotės savaime skatina mokymąsi (sinapsinis plastiškumas), o kartu naudojamas tDCS sustiprina šiuos efektus (padidina sinapsinį plastiškumą). Šiuo metu tiriama kai kurie klinikiniai tDCS pritaikymai: depresija, nerimas, Alzheimerio liga, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė, šizofrenija, afazija, priklausomybės, nutukimas, epilepsija, lėtinis skausmas (migrena, fibromialgija), dėmesys ir motorinė reabilitacija. tDCS taip pat naudojamas nemedicininėms sveikatingumo programoms, pavyzdžiui, pagreitintam mokymuisi  , susikaupimui, atsipalaidavimui ir meditacijai, “flow” būsenos treniravimui.

Kaip atrodo transkranijinis tiesioginės srovės stimuliavimo (tDCS) įrenginys?

tDCS įrenginiai yra nedideli bei modifikuota elektra ar vien baterijomis maitinami įrenginiai. Paprastai yra valdymo pultas, leidžiantis programuoti įrenginį (nustatyti stimuliacijos trukmę ir intensyvumą). Elektrodai uždedami ant galvos ir laikomi galvos apdangalu – dažniausiai elastiniu dirželiu. Kiekvieną elektrodą prie stimuliatoriaus jungia kabelis. Įjungus stimuliatorių, srovė teka iš prietaiso į elektrodą, o vėliau per smegenis. Profesionalūs stimuliatoriai turi daug funkcijų, kurios padeda užtikrinti, kad stimuliavimas būtų toleruojamas ir patikimas. Tai apima impedanso matuoklį ir srovės matuoklį.

Koks yra transkranijinės nuolatinės srovės stimuliacijos (tDCS) šalutinis poveikis?

tDCS šalutinio poveikio tyrimai tebevyksta, tačiau kol kas nustatytas šalutinis poveikis yra nedidelis 7 ir apsiriboja poveikiu elektrodo vietoje. Galimas laikinas odos paraudimas, niežėjimas ir dilgčiojimas. Kiti galimi tDCS šalutiniai poveikiai yra galvos skausmas, pykinimas ir galvos svaigimas. Reikėtų pažymėti, kad šie trys pastarieji šalutiniai poveikiai pasireiškia beveik tokiu pat greičiu kaip ir fiktyvus stimuliavimas (netikras stimuliavimas) .8 Kai tDCS taikomas netinkamai, gali atsirasti kitų šalutinių poveikių, pvz., fotopsijos kuriso yra laikinos, tai nepavojingas šviesos blyksnis akyse. Taip gali nutikti, jei elektrodai yra per arti akies ar regimosios smegenų zonos. Be to, neteisingas tDCS vartojimas gali sukelti standartinius odos nudegimus. Nėra jokių mokslinių įrodymų, įrodančių ilgalaikius sužalojimus ar negrįžtamus tDCS padarinius. Nepaisant to, reikia pažymėti, kad visi tDCS toleravimo ir saugumo duomenys gaunami iš kontroliuojamų bandymų su žmonėmis, naudojant specializuotą įrangą ir griežtai kontroliuojamus protokolus (pvz., ribojant dabartinę trukmę, seansų skaičių).

Kaip jaučiama transkranijinė tiesioginės srovės stimuliacija (tDCS)?

tDCS metu dauguma žmonių jaus nedidelį dilgčiojimą, niežėjimą ar šilumą. Šie pojūčiai nėra skausmingi ir išnyksta, kai stimuliacija nutrūksta. Tačiau tDCS „toleravimas“ priklauso nuo priedų kokybės, nustatymo procedūrų ir intensyvumo (keli mA) bei trukmės (dešimties minučių) naudojimo, atitinkančio tDCS standartus.

Ko mes nežinome apie transkranijinę tiesioginės srovės stimuliaciją (tDCS)?

Nors išlieka klausimų apie geriausias bei efektyviausias tDCS poveikio sritis, yra virš kelių dešimtmečių tyrimų, nurodančių jo veikimo ir efektyvumo mechanizmą. Neseniai atliktas darbas rodo, kad glijos aktyvacija ir viduląstelinio cAMP bei kalcio jonų koncentracijos pokyčiai labai susiję su klinikiniu tDCS poveikiu.

Kur galiu gauti transkranijinę tiesioginės srovės stimuliaciją (tDCS)?

Jungtinėse Valstijose įmonėms neleidžiama prekiauti tDCS klinikinėms indikacijoms, pvz., „depresijos gydymui“ arba „epilepsijos gydymui“. Gydytojams Jungtinėse Amerikos Valstijose leidžiama skirti „netinkamą“ gydymą, ty gydymą, kurio FDA nepatvirtino pagal nurodytą indikaciją. Viso pasaulio mokslinių tyrimų centrams leidžiama išbandyti tDCS kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu. Tokių bandymų metu kiekvienas tiriamasis turi pasirašyti informuoto sutikimo lapą. tDCS tyrimų sąrašą galite rasti čia: clinical.trial.gov. Europos sąjungoje tDCS patvirtintas skausmui ir depresijai gydyti.
Lietuvoje pirmoji medicininė įstaiga pasiūlysi platų spektrą tDCS paslaugų yra – Neuromodus.

Kiek kainuoja tDCS?

tDCS įrenginių kaina gali svyruoti nuo maždaug 100 eu už primytyvius „vartotojiškus“ tDCS įrenginius iki tūkstančių dolerių už klinikiniam darbui naudojamas tDCS sistemas. Skirtinguose įrenginiuose yra daugybė funkcijų ir galimybių.

DĖMESIO

Turinys nėra skirtas profesionalių medicininių patarimų, diagnozės ar gydymo pakaitalui. Visada kreipkitės į gydytoją specialistą, kuris kvalifikuotai patars ar ši terapija Jums tinkama bei pakonsultuos dėl bet kokių klausimų, susijusių su Jūsų sveikatos būkle.