Kas yra transkranijinė magnetinė stimuliacija (TMS)?
Transkranijinės magnetinės stimuliacijos (TMS) pagrindai
Transkranijinė magnetinė stimuliacija (TMS) yra atliekama su medicinos prietaisu, kuris smegenims perduoda elektrinius impulsus, naudojant magnetinę ritę, esančią virš galvos. Elektros srovė į ritę tiekiama stimuliatoriumi, o srovė, tekanti per ritės kilpas, sukuria magnetinį lauką. Magnetinis laukas eina per galvą (kaukolę) į smegenis, kur sukelia smegenų elektrinę stimuliaciją. Tam tikras srovės modelis (bangos forma) taikomas ritei, kuri atkartojama smegenyse; tinkamas modelis gali pakeisti smegenų funkciją ir būti naudojamas neurologiniams ir psichikos sutrikimams, pvz., depresijai, priklausomybėms (nikotino, opiatų) gydyti.
Į magnetinę ritę stimuliatorius nukreipia didelę srovę ir generuojamas didelis magnetinis laukas. Šis koncentruotas magnetinis laukas veikia smegenis todėl, kad smegenyse gaminama elektros energija, kuri nervinių impulsu būdu keliauja per sinapses.
Jei spiralė yra virš motorikoje dalyvaujančios smegenų dalies, tada, kai įjungiama transkranijinė magnetinė stimuliacija (TMS), atsiranda nevalingas raumenų trūkčiojimas. Pavyzdžiui, piršto trūkčiojimas Tai nėra pavojinga ir tik šiek tiek nepatogu. Tiesą sakant, TMS raumenų trūkčiojimas paprastai naudojamas neurologinių ligų TMS terapijoje.
Būtina žinoti, kad TMS terapijos poveikis gydant psichikos sutrikimus pastebimas po 15-20 stimuliacijos seansų. Tuo tarpu skausmo gydyme poveikis atsiranda po 5-10 seansų. Taip pat reikia žinoti, kad šios terapijos efektyvumas siekia 60-80proc. Apie galimą efektą būtent Jūsų sutrikimo atveju klauskite gydytojo specialisto.
Kai TMS vartojamas depresijai ar kitiems neuropsichiatriniams sutrikimams gydyti, taikomas pasikartojantis pulsinis rėžimas – pulsas po pulso. Šie impulsai ateina greitai vienas po kito, todėl naudojamas terminas „pakartotinai“. Dėl šios priežasties, kai gydymui naudojamas TMS, jis vadinamas pakartotine transkranijine magnetine stimuliacija arba rTMS. rTMS yra TMS tipas ir terminai kartais vartojami pakaitomis kalbant apie TMS terapiją. RTMS seansas gali trukti nuo 5 iki 60 minučių, tik dalį to laiko taikoma TMS, o likusi dalis naudojama sąrankai.
TMS procedūros metu pacientas sėdi patogioje kėdėje, dažniausiai su galvos atrama. Gydytojas arba medicinos technikas pastatys ritę virš paciento galvos ir užprogramuos tinkamą impulso bangos formą įrenginyje. Stimuliacijos pojūtis paprastai nėra skausmingas ir gali jaustis kaip bakstelėjimas į galvą arba nedidelis dilgčiojimas ar raumenų trūkčiojimas. Pojūtis išnyksta, kai tik TMS sustabdomas. Jei susirgote peršalimu prieš TMS seansą, būtina pasitarti su gydytoju, nes kai kurie žmonės praneša apie rimtesnį šalutinį poveikį, pavyzdžiui, galvos skausmą. Nors rTMS metu epilepsijos priepuoliai retai pasitaiko, tačiau priepuolių rizika yra nors ir labai nedidelė.
rTMS yra FDA,CE patvirtinta kai kurioms sunkios depresijos arba obsesinio-kompulsinio sutrikimo (OKS) gydymui. MagVenture TMS yra patvirtint įvairių lėtinio skausmo (pvz., migrenos, fibromialgijos, stuburo ir galūnių skausmas, veido skausmas, po operacijų ar infekecijų atsiradę skausmai) . Kai kurios kitos TMS išbandytos programos padeda autizmo spektro sutrikimų, insulto reabilitacijai, Parkinsono ir Alzheimerio ligos simptomų mažinimui, šizofrenijai ir kt..
Pacientams patinka rTMS, nes tai yra nemedikamentinis gydymas, kuris, kaip įrodyta, veikia kai kuriems pacientams, kurie blogai toleruoja tradicinę vaistų terapiją. rTMS galima gauti tik medicinos klinikoje
SANTRAUKA
• Transkranijinė magnetinė stimuliacija (TMS) yra medicinos prietaisas, kuris smegenims perduoda elektrinius impulsus, naudojant magnetinę ritę, esančią virš galvos.
• TMS procedūros metu tiriamasis sėdi patogioje kėdėje, dažniausiai su galvos atrama. Gydytojas arba medicinos technikas pastatys ritę virš tiriamojo galvos ir užprogramuos tinkamą impulso bangos formą įrenginyje.
• rTMS yra naudojama depresijai, priklausomybių, lėtinio skausmo įvairioms rūšims gydyti
Kaip atrodo TMS įrenginys?
TMS stimuliatorius yra mini šaldytuvo dydžio ir turi maitinimo laidą. Jame bus įvairūs valdikliai, skirti reguliuoti stimuliavimo parametrus, tokius kaip impulsų intensyvumas, impulsų skaičius ir impulsų dažnis. Ritė atrodo kaip viena ar daugiau kilpų. Pavyzdžiui, „8 figūros ritė“ yra dvi besiliečiančios kilpos. Kabelis jungia ritę prie stimuliatoriaus. Ritė virš galvos (stimuliuojamos dalies) laikoma operatoriaus ranka arba mechanine ranka.
Kaip jaučiasi TMS? Kokie yra šalutiniai poveikiai?
Pasikartojantis TMS yra neinvazinė smegenų stimuliavimo forma, naudojama depresijai gydyti. Skirtingai nuo klajoklio nervo stimuliacijos ar gilios smegenų stimuliacijos, rTMS nereikia operacijos ar elektrodų implantavimo. Ir, skirtingai nei elektrokonvulsinė terapija (ECT), rTMS nesukelia traukulių ir nereikalauja sedacijos su anestezija. Pasak Mayo Clinic 2 , rTMS paprastai laikomas saugiu ir gerai toleruojamu. Tačiau tai gali sukelti trumpalaikį šalutinį poveikį.
Dažnas TMS stimuliacijos šalutinis poveikis yra susijęs su diskomfortu galvos odoje. Šis diskomfortas turėtų išnykti po TMS seanso. Retai kas nors gali apalpti arba ištikti traukulių, kai atliekama stimuliacija. Kitas galimas šalutinis poveikis: trumpalaikis sumišimas.
Dažnas šalutinis poveikis:
Šalutinis poveikis paprastai būna lengvas arba vidutinio sunkumo ir palengvėja netrukus po atskiros sesijos, o laikui bėgant mažėja po papildomų seansų. Pasak Mayo Clinic, šalutinis poveikis gali būti:
• Galvos skausmas
• Diskomfortas galvos odoje stimuliacijos vietoje
• Veido raumenų dilgčiojimas, spazmai ar trūkčiojimas
• Apsvaigimas
Gydytojas gali pakoreguoti stimuliacijos lygį, kad sumažintų simptomus, arba gali rekomenduoti prieš procedūrą išgerti nereceptinių vaistų nuo skausmo.
Nedažnas šalutinis poveikis:
Sunkus šalutinis poveikis yra retas. Pasak Mayo Clinic, nedažnas šalutinis poveikis gali būti:
• Priepuoliai
• Manija, ypač žmonėms, sergantiems bipoliniu sutrikimu