Kas yra transkranijinė kintamosios srovės stimuliacija (tACS)?
tACS pagrindai
Transkranijinė kintamosios srovės stimuliacija (tACS) yra prietaisas, kuris per galvos odoje esančius elektrodus į smegenis nukreipia mažo intensyvumo sinusoidinę elektros srovę. Šis metodas yra neskausmingas ir, manoma, sustiprina pačių smegenų potencialų svyravimus, kas ir yra naudojama ligoms gydyti arba smegenų funkcijai pagerinti. Daugeliu atžvilgių tACS yra panašus į tDCS kaip neuromoduliacinis metodas, tačiau užuot taikęs tiesioginę elektros srovę, tACS svyruoja sinusoidine srove pasirinktu dažniu, kad sąveikautų su natūraliais smegenų žievės virpesiais. Paprastai didelis elektrodas dedamas virš dominančios srities, kuri stimuliuoja, o etaloninis elektrodas dedamas į neutralią vietą. Kai taikomas vienas žemo dažnio (< 100 Hz) dažnis, egzogeniniai virpesiai gali sinchronizuotis su smegenų endogeniniu dažniu. Paprastai tai yra tACS. Kai pulsuojami keli svyravimai, gali įvykti žievės virpesių desinchronizacija. Taigi tACS efektai priklauso nuo taikomo dažnio, amplitudės ir fazės. EEG dažnių diapazone (0,1–80 Hz) taikomas tACS gali sukelti nervinius virpesius, juos sustiprindamas. Didesniuose diapazonuose (1–5 kHz) . tACS pastaruoju metu išpopuliarėjo dėl daugiau klinikinių tyrimų ir net vartotojams skirtų prietaisų, tačiau jos istorija siekia dešimtmečius .
Kaip transkranijinė kintamosios srovės stimuliacija (tACS) keičia smegenis?
Tikslūs tACS veikimo mechanizmai vis dar neaiškūs, tačiau manoma, kad poveikis yra susijęs su manipuliavimu smegenų potencialų svyravimais. Smegenų svyravimai (arba smegenų ritmai) visada vyksta smegenyse ir daro įtaką mūsų mąstymui, jausmams ir santykiams su smegenų ligomis. Smegenų svyravimų keitimas naudojant tACS – tai būdas pasiekti ir valdyti smegenų funkcijas.
Kam naudojama transkranijinė kintamosios srovės stimuliacija (tACS)?
tACS buvo išbandytas atliekant bandymus su žmonėmis, siekiant gydyti smegenų ligas ir pagerinti sveikų asmenų smegenų funkciją. Kai kurios šiuo metu tiriamos tACS sritys: depresija , nerimas, autizmas, Parkinsono ir Alzheimerio liga, šizofrenija, auglių augimo slopinimas, pažinimo funkcijos ir mokymosi gerinimas, spengimas ausyse ir motorinė veikla (fizinio krūvio tolerancijos didinimas sportinankams). Tačiau tACS reguliavimo (patvirtinimo) būsena skiriasi priklausomai nuo jurisdikcijos ir kam ji naudojama.
Koks yra tACS šalutinis poveikis?
Remiantis klinikiniais tyrimais, tACS šalutinis poveikis yra gana lengvas ir trumpalaikis. Tai apima niežėjimą, dilgčiojimą ir paraudimą po elektrodais, taip pat šviesos blyksnius, vadinamus fotopsijomis. Visi šie efektai išnyksta išjungus tACS. Yra ir kitų šalutinių poveikių, apie kuriuos pranešta po tACS taikymo, pvz., galvos skausmas, tačiau jie gali pasireikšti tokiu pat greičiu, kaip ir placebo stimuliavimas, o tai reiškia, kad jie gali atsitikti atsitiktinai ir tai nėra tACS rezultatas.
Ar transkranijinė kintamosios srovės stimuliacija (tACS) yra saugi?
Transkranijinę kintamosios srovės stimuliaciją (tACS) gydytojai ir mokslininkai laiko saugia ta prasme, kad ji nesukelia ilgalaikės žalos. Terminas rimtas nepageidaujamas reiškinys vartojamas klinikiniuose tyrimuose, apibūdinant nesaugų poveikį, pavyzdžiui, tokį, dėl kurio reikia vykti į ligoninę. Remiantis dabartiniais bandymais, tACS nesukelia rimtų nepageidaujamų reiškinių.
Ar transkranijinė kintamosios srovės stimuliacija (tACS) ir kaukolės elektroterapijos stimuliacija (CES) yra tas pats?
Jei tACS ir CES yra vienodi, priklauso nuo apibrėžimų 9 . Jei tACS apibrėžiamas kaip pagrindinės sinusinės srovės naudojimas, o CES yra sudėtingesnis bangų mišinys, tada jos nėra vienodos. Bet jei tACS ir CES apibrėžiami kaip galvos stimuliavimas kelių mA intensyvumo srove, kuri svyruoja pirmyn ir atgal, tada jie yra vienodi.
DĖMESIO
Turinys nėra skirtas profesionalių medicininių patarimų, diagnozės ar gydymo pakaitalui. Visada kreipkitės į gydytoją specialistą, kuris kvalifikuotai patars ar ši terapija Jums tinkama bei pakonsultuos dėl bet kokių klausimų, susijusių su Jūsų sveikatos būkle.