Smegenėlių stimuliavimas pagerina vyresnio amžiaus žmonių epizodinę atmintį
Santrauka: Dešiniųjų smegenėlių transkranijinė nuolatinės srovės stimuliacija (tDCS) pagerino pagyvenusių žmonių epizodinę atmintį, pranešama naujame tyrime. Išvados atveria duris naujų, neinvazinių gydymo būdų, skirtų su amžiumi susijusioms atminties ir pažinimo problemoms gydyti, kūrimui.
Šaltinis: BIAL fondas

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad neinvazinis dešiniųjų smegenėlių stimuliavimas pagerino sveikų pagyvenusių žmonių epizodinę atmintį, pasibaigus 12 dienų neurostimuliacijos programai, taip pat po 4 mėnesių stebėjimo.
Nuolatinis vidutinės gyvenimo trukmės ilgėjimas kelia didelių iššūkių asmenims, šeimoms ir visuomenėms įvairiais aspektais.
Įvertinus, kad 2050 m. kas šeštas žmogus bus vyresnis nei 65 metų, senėjimo ir jo ryšio su pažinimo nuosmukiu, neurodegeneracinėmis ligomis ir bendru silpnumu tyrimas tampa vis svarbesnis.
Todėl svarbus neurologijos tyrimų tikslas buvo suprasti ryšį tarp senstančių smegenų ir epizodinio atminties trūkumo ir sukurti intervencijas, kurios sušvelnintų su amžiumi susijusį mūsų gebėjimo prisiminti asmeninius praeities įvykius (epizodinės atminties) mažėjimą.
Jorge Almeida (Koimbros universiteto Psichologijos ir ugdymo mokslų fakultetas) vadovaujama tyrimų grupė žurnale „GeroScience“ paskelbė straipsnį „Smegenėlės yra priežastiniu ryšiu susijusios su epizodine atmintimi senstant“, kuris parodė, kad smegenėlės yra viena iš priežastinių neuronų sričių bei dalyvauja epizodinėje atmintyje senėjimo metu.
Jei anksčiau smegenėlės buvo laikomos išskirtinai motorikos koordinacijos pagrindu, kontroliuojančiu, pavyzdžiui, mūsų pusiausvyrą ir laikyseną, tai pastaraisiais dešimtmečiais tyrimais įrodyta, kad ši smegenų sritis, esanti užpakalinėje smegenų dalyje, taip pat lemiamos įtakos turi pažinimo ir emociniai procesai.
Šiame tyrime tyrėjų komanda iš Portugalijos, Brazilijos, JAV ir Irano universitetų atliko 12 dienų neurostimuliacijos programą 56 sveikų vyresnių 60 metų ir vyresnių žmonių dešiniosioms smegenėlėms ir užregistravo jų epizodinės atminties pagerėjimą. našumas truko mažiausiai keturis mėnesius po stimuliacijos laikotarpio.
Rezultatai rodo priežastinį smegenėlių svarbą procesuose, susijusiuose su ilgalaike epizodine atmintimi, pabrėžiant jos vaidmenį reguliuojant ir palaikant pažinimo procesą.
Anot Jorge Almeida, šis darbas „atveria galimybę kurti nefarmakologines intervencijas, kurios pagerintų tipišką su amžiumi susijusį kognityvinį silpnumą, kuris skatina ilgalaikius patobulinimus, kurie trunka bent jau keturis čia išbandytus mėnesius“.
Šaltinis: Almeida, J., Martins, A.R., Amaral, L. et al. The cerebellum is causally involved in episodic memory under aging. GeroScience (2023). https://doi.org/10.1007/s11357-023-00738-0