Nugaros smegenų stimuliacijos apžvalga
Nugaros smegenų stimuliacija yra terapija, kuri užmaskuoja skausmo signalus prieš jiems pasiekiant galvos smegenis. Nedidelis prietaisas, panašus į širdies stimuliatorių, implantuojamas į kūną, kad būtų tiekiamas elektros impulsas į nugaros smegenis. Tai padeda žmonėms geriau valdyti lėtinio skausmo simptomus ir sumažinti opioidinių vaistų vartojimą. Tai gali būti tinkama išeitis, jei kenčiate nuo lėtinio nugaros, kojų ar rankų skausmo, o kiti gydymo būdai nepadėjo.
Kas yra nugaros smegenų stimuliatorius?
Nugaros smegenų stimuliatoriaus (SCS) prietaisas chirurginiu būdu įdedamas po oda ir siunčia švelnią elektros srovę į nugaros smegenis (1 pav.). Nugaros smegenų įtaisas susideda iš impulsų generatoriaus, mažo laido, kuris perduoda srovę iš impulsų generatoriaus į nugaros smegenų nervines skaidulas. Įjungtas SCS stimuliuoja nervus toje vietoje, kurioje jaučiamas skausmas. Skausmas sumažėja, kai elektros impulsai keičia ir užmaskuoja skausmo signalą, pasiekiantį jūsų smegenis.
Kam tinka SCS?
Pacientai, kuriems taikoma stuburo smegenų stimuliacija (SCS), paprastai kelis metus jautė lėtinį, sekinantį skausmą apatinėje nugaros, kojos ar rankos dalyje. Kiti gydymo būdai šiems pacientams nebuvo pakankamai veiksmingi. Jiems taip pat dažnai buvo atlikta viena ar kelios stuburo operacijos.
Gydytojui įvertinus jūsų fizinę būklę, gydymo režimą ir skausmo istoriją, bus nustatyta, ar jūsų skausmo valdymo tikslai yra tinkami nugaros smegenų stimuliacijai (SCS). Neurochirurgas, neurologas ar skausmo specialistas peržiūrės visus ankstesnius gydymo būdus ir operacijas. Gali būti SCS pašalinimo veiksnių arba rizikos veiksnių, kuriuos gydytojas apsvarstys ir aptars su jumis.
SCS gali padėti sumažinti lėtinį skausmą, kurį sukelia:
• Lėtinis kojų (išialgijos) arba rankų skausmas: nuolatinis, nuolatinis skausmas, kurį sukelia artritas, stuburo stenozė arba nervų pažeidimas.
• Nepavykusios nugaros operacijos sindromas: vienos ar kelių operacijų nesėkmė, siekiant sumažinti nuolatinį rankų ar kojų skausmą, bet ne techninis pradinės procedūros gedimas.
• Sudėtingas regioninis skausmo sindromas: progresuojanti liga, kai pacientai jaučia nuolatinį, lėtinį deginantį skausmą, dažniausiai pėdos ar rankos.
• Arachnoiditas: skausmingas stuburo nervų apsauginio pamušalo uždegimas ir randai.
• Kita: fantominis skausmas, krūtinės angina, periferinių kraujagyslių ligos, išsėtinė sklerozė arba nugaros smegenų pažeidimas.
SANTRAUKA
• Nugaros smegenų stimuliacija yra terapija, kuri užmaskuoja skausmo signalus prieš jiems pasiekiant smegenis. Tai gali būti tinkama išeitis, jei kenčiate nuo lėtinio nugaros, kojų ar rankų skausmo, o kiti gydymo būdai nepadėjo.
• Nugaros smegenų įtaisas susideda iš impulsų generatoriaus, mažo laido, kuris perduoda srovę iš impulsų generatoriaus į nugaros smegenų nervines skaidulas.
• Pacientai, kuriems taikoma stuburo smegenų stimuliacija (SCS), paprastai kelis mėnesius jautė lėtinį, sekinantį skausmą apatinėje nugaros, kojos ar rankos dalyje. Kiti gydymo būdai šiems pacientams nebuvo pakankamai veiksmingi.
Kaip jaučiasi nugaros smegenų stimuliacija (SCS)?
Stimuliacija nepanaikina skausmo šaltinio, o trukdo skausmo signalui pasiekti smegenis, kuriose jaučiamas skausmas. Skausmo malšinimo kiekis kiekvienam žmogui skiriasi. Nugaros smegenų stimuliacija gali sukelti dilgčiojimo pojūtį, dažniausiai toje kūno dalyje, kurią skauda.
Kas yra nugaros smegenų stimuliacijos (SCS) parastezija?
Kadangi stuburo smegenų stimuliacija (SCS) veikia pertraukdama nervų, pernešančių skausmo signalus į smegenis, SCS taip pat gali sukelti dilgčiojimą šiose skausmingose vietose, vadinamose „parestezija”.
Kai kurie SCS prietaisai skausmo pojūtį paprastai pakeis lengvu dilgčiojimo pojūčiu, vadinamu parestezija. Kiti SCS prietaisai gali užmaskuoti skausmą be dilgčiojimo pojūčio.
Ar nugaros smegenų stimuliacija (SCS) tinka visiems?
Stimuliacija tinka ne visiems. Kai kuriems pacientams šis pojūtis gali būti nemalonus. Kitais atvejais jis gali neapimti visos skausmo srities. Dėl šių priežasčių, prieš implantuojant prietaisą visam laikui, atliekama bandomoji stimuliacija. Jei nepavyksta, bandomuosius laidus galima išimti, nepažeidžiant nugaros smegenų ar nervų.
Kokios yra nugaros smegenų stimuliavimo (SCS) įrenginio dalys?
Yra keletas SCS įrenginių sistemų tipų. Tačiau visos turi tris pagrindines dalis:
• Impulsų generatorius su baterija, kuri sukuria elektros impulsus.
• Švino laidas su daugybe elektrodų (8–32), siunčiantis elektros impulsus į nugaros smegenis.
• Rankinis nuotolinio valdymo pultas, įjungiantis ir išjungiantis įrenginį bei reguliuojantys nustatymus.
Kuo skiriasi įkraunamas ir neįkraunamas stuburo smegenų stimuliavimo (SCS) įrenginys?
Sistemas su neįkraunama baterija reikia keisti chirurginiu būdu kas 2–5 metus, priklausomai nuo naudojimo dažnumo. Įkraunamų baterijų sistemos gali veikti nuo 8 iki 10 metų ar ilgiau, tačiau nepamirškite įkrauti sistemos kasdien.
Impulsų generatorius turi programuojamus nustatymus. Kai kurie SCS prietaisai gali pajusti kūno padėties pasikeitimą (sėdint arba gulint) ir pritaikyti stimuliacijos lygį prie jūsų veiklos. Kitos sistemos turi laidus, kuriuos galima savarankiškai užprogramuoti, kad apimtų kelias skausmo sritis. Kai kurie siunčia sub-suvokimo impulsą be dilgčiojimo. Gydytojas parinks jums tinkamiausią sistemos tipą.
Kas atlieka nugaros smegenų stimuliavimo procedūrą?
Neurochirurgai implantuoja nugaros smegenų stimuliatorius. Tolimesnį sekimą bei gydymą ir stimuliatoriaus programavimą gali atlikti neurochirurgas, neurologas ar skausmo specialistas
Kokie yra nugaros smegenų stimuliavimo rezultatai?
Nugaros smegenų stimuliacijos (SCS) rezultatai priklauso nuo kruopštaus paciento atrankos, sėkmingos bandomosios stimuliacijos, tinkamos chirurginės technikos ir paciento mokymo. Stimuliacija neišgydo skausmo sukeliančios būklės. Atvirkščiai, tai padeda pacientams valdyti skausmą. SCS laikomas sėkmingu, jei skausmas sumažėja bent per pusę.
Paskelbti nugaros smegenų stimuliavimo tyrimai rodo gerą ar puikų ilgalaikį palengvėjimą 50–80% pacientų, kenčiančių nuo lėtinio skausmo. Viename tyrime teigiama, kad 24% pacientų pagerėjo pakankamai, kad galėtų grįžti į apmokamą darbą ar namų ruošos darbus, kai tik buvo stimuliuojama arba kartais papildomai buvo vartojami vaistai nuo skausmo.
Nugaros smegenų stimuliacijos (SCS) terapija yra grįžtama. Jei pacientas nusprendžia bet kuriuo metu nutraukti gydymą, galima pašalinti visus elektrodų laidus ir generatorių.
Kokia yra nugaros smegenų stimuliacijos (SCS) rizika?
Jokios medicininės procedūros, įskaitant operaciją, nekelia rimto pavojaus. Bendrosios, kaip ir bet kurios operacijų komplikacijos yra; kraujavimas, infekcija, kraujo krešuliai ir reakcijos į anesteziją. Konkrečios su SCS susijusios komplikacijos gali būti:
• Nepageidaujami stimuliacijos pokyčiai (gali būti susiję su ląstelių pokyčiais aplink elektrodus esančiame audinyje, elektrodo padėties pasikeitimais, atsilaisvinusiomis elektros jungtimis ir (arba) laido gedimu)
• Epidurinė kraujavimas, hematoma, infekcija, stuburo smegenų suspaudimas ir (arba) paralyžius (gali būti sukeltas švino įdėjimo į epidurinę erdvę chirurginės procedūros metu)
• Akumuliatoriaus gedimas ir (arba) akumuliatoriaus nuotėkis
• Cerebrospinalinio skysčio nutekėjimas
• Nuolatinis skausmas elektrodo ar stimuliatoriaus vietoje
• Skaidraus skysčio (seromos) kišenė implanto vietoje. Seromos paprastai išnyksta savaime, tačiau gali prireikti nusausinti.
• Švino migracija, dėl kurios gali pasikeisti stimuliacija ir sumažėti skausmo malšinimas
• Alerginė reakcija į implantų medžiagas
• Generatoriaus migracija ir (arba) vietinė odos erozija
• Paralyžius, silpnumas, nerangumas, tirpimas arba skausmas žemiau implantacijos lygio
•
Sąlygos, dėl kurių gali prireikti papildomos operacijos, yra laido judėjimas, laido arba ilgintuvo trūkimas arba (retais atvejais) mechaninis įrenginio gedimas. Prietaiso pašalinimo priežastys yra infekcija ir nesugebėjimas numalšinti skausmo. Jūsų gydytojas yra atsakingas už paaiškinimą, kuri iš šių pavojų arba kuri papildoma rizika jums taikoma.
Gyvenimas su nugaros smegenų stimuliatoriumi
Suprogramavus SCS, būsite išsiųsti namo su instrukcijomis, kaip reguliuoti stimuliaciją kontroliuojant kiekvieno stimuliavimo laikotarpio stiprumą ir trukmę. Jei reikia, gydytojas gali pakeisti pulso plotį, amplitudę ir dažnį tolesnių apsilankymų metu.
Impulsų generatorius turi programuojamus nustatymus:
1. Dažnis (dažnis): stimuliavimo kartų per sekundę skaičius. Per mažas impulsų skaičius nesukelia jokio pojūčio. Per daug rezultatas – skalbimo lenta arba nelygumo efektas.
2. Impulso plotis: sritis, kurią apims stimuliacija.
3. Pulso amplitudė: nustato skausmo suvokimo slenkstį.
Rankinis programuotojas leidžia įjungti ir išjungti stimuliatorių, pasirinkti programas ir reguliuoti stimuliacijos stiprumą. Daugumai žmonių suteikiamos kelios programos, kad pasiektų geriausią įmanomą skausmo malšinimą bet kuriuo dienos metu arba konkrečios veiklos metu. Jei reikia, nugaros smegenų stimuliatorių galite naudoti visą parą.
Kai kurie žmonės jaučia stimuliacijos intensyvumo skirtumus priklausomai nuo jų padėties (pvz., sėdint ar stovint). Tai sukelia elektros plitimo svyravimai keičiant padėtį ir yra normalu.
Kaip ir širdies stimuliatoriaus, jūsų stimuliatoriaus negali sugadinti įrenginiai, tokie kaip mobilieji telefonai, pranešimų gavikliai, mikrobangų krosnelės, apsauginės durys ir apsaugos nuo vagystės jutikliai. Skrisdami būtinai su savimi turėkite implantuoto įrenginio identifikavimo kortelę, nes prietaisas aptinkamas prie oro uosto apsaugos vartų. Universalinių parduotuvių ir oro uostų apsaugos vartai arba vagysčių detektoriai gali sustiprinti arba sumažinti stimuliaciją, kai praeinate pro vartus. Šis pojūtis yra laikinas ir neturėtų pakenkti jūsų sistemai. Tačiau atsargumo sumetimais prieš eidami pro apsauginius vartus turėtumėte išjungti sistemą.
Įvairios SCS sistemos turi skirtingus apribojimus naudoti su MRT, ultragarsu, defibriliatoriumi, elektrokauteriu, diatermija ir širdies stimuliatoriais. Būtinai žinokite savo konkretaus SCS įrenginio apribojimus. Be to, manipuliavimas chiropraktika gali sukelti švino judėjimą. Pirmiausia pasitarkite su savo neurochirurgu.