Kas yra klajokio nervo stimuliacija (VNS)?
Klajoklio nervo stimuliacija (VNS) atliekama su medicininiu prietaisai, kuris terapiniais tikslais taiko elektrinę klajoklio nervo stimuliaciją . Klajoklis nervas yra vienas iš XII galvinių nervų, kuris prasideda nuo smegenų kamieno ir keliaudamas kaklu pasiekia daugelį organų, įskaitant širdį, plaučius ir virškinimo sistemą. Stimuliavimas taikomas klajokliui nervui (n. vagus nervo stimuliacija), siekiant suaktyvinti n. vagus kas savo ruožtu suaktyvina smegenis arba periferinius organus.
Yra trijų tipų vagus nervo stimuliavimo (VNS) prietaisai
1. Implantuojama VNS sistema susidedanti iš tiesiogiai ant nervo implantuojamo elektrodo, prailginimo laido bei neurostimuliatoriaus. Chirurgiškai implantuojama VNS sistema dažniausiai naudojama epilepsijai ir depresijai gydyti, nors tiriamos ir papildomos indikacijos. Kiekviena operacija yra susijusi su rizika, tačiau dažniausiai po implantacijos atsirandantis šalutinis poveikis yra laikinas ir kontroliuojamas, t.y. kosulys ir užkimimas.
2. Neinvazinė klajoklio nervo stimuliacija, kai prietaisas dedamas kaklo srityje ant odos. Prietaisas naudojamas pagal poreikį. Neinvazinis tVNS dažniausiai naudojamas galvos skausmui ar migrenai gydyti, stresui, nerimui, be to daugelio tipų neurologiniams ir psichikos sutrikimams, įskaitant epilepsiją, depresiją ir PTSD, taip pat uždegimo mažinimo metodas ir yra perspektyvus reumatoidinio artrito ir kitų uždegiminių ligų atveju.
3. Neinvazinis klajoklio nervo ausies šakos stimuliavimas, kuris yra ausies kaušelyje. Šis metodas vadinamas transkutanine ausies klajoklio nervo stimuliacija (taVNS) ir apima spaustuką arba įdėklą, įdėtą į ausį. Prietaisas naudojamas pagal poreikį. taVNS yra tiriamas daugelio tipų neurologiniams ir psichikos sutrikimams, įskaitant epilepsiją, depresiją ir PTSD, taip pat uždegimo mažinimo metodas ir yra perspektyvus reumatoidinio artrito ir kitų uždegiminių ligų atveju.
Kada rekomenduotinas chirurginis metodas?
Maždaug trečdalis žmonių, sergančių epilepsija, turi nepakankamą atsaką į naudojamus vaistus. Klajoklio nervo stimuliacija padeda sumažinti traukulių dažnį žmonėms, kuriems nepavyksta kontroliuoti priepuolių su vaistais. Klajoklio nervo stimuliacija taip pat gali būti naudinga žmonėms, kurie turi diagnozuotą depresiją, kuri neturi atsako į intensyvų depresijos gydymą, pavyzdžiui, vaistus nuo depresijos, psichologinį konsultavimą (psichoterapiją), TMS, tDCS ir elektrokonvulsinę terapiją (ECT).
Chirurginės VNS šalutinis poveikis
Daugumai žmonių klajoklio nervo stimuliavimas yra saugus. Tačiau nors ir retos jos kelia tam tikrą pavojų tiek dėl prietaiso implantavimo operacijos, tiek dėl nervo stimuliacijos.
Chirurgijos rizika
Chirurginės komplikacijos su implantuoto klajoklio nervo stimuliacija yra retos ir yra panašios į kitų rūšių operacijų pavojų:
• Skausmas toje vietoje, kur pjūvis atliekamas implantuojant prietaisą
• Infekcija
• Rijimo sunkumas
• Balso stygų paralyžius, kuris dažniausiai yra laikinas, bet gali būti ir nuolatinis
Šalutinis poveikis po operacijos
Kai kurie šalutiniai poveikiai ir sveikatos problemos, susijusios su implantuoto klajoklio nervo stimuliacija, gali būti:
• Balso pokyčiai
• Užkimimas
• Gerklės skausmas
• Kosulys
• Galvos skausmai
• Dusulys
• Rijimo sunkumas
• Odos dilgčiojimas ar dilgčiojimas
• Nemiga
• Miego apnėjos pablogėjimas
Daugumai žmonių šalutinis poveikis yra toleruojamas. Laikui bėgant jie gali mažėti, tačiau kai kurie šalutiniai poveikiai gali išlikti varginantys tol, kol naudojate implantuotą klajoklio nervo stimuliaciją. Būtinas savalaikis neurostimuliatoriaus programavimas, pritaikant stimuliaciją individualiai gaunant geriausią terapinį efektą.
Elektrinių impulsų reguliavimas programuojant gali padėti sumažinti šį poveikį. Jei šalutinis poveikis yra netoleruojamas, prietaisą galima laikinai arba visam laikui išjungti.